Türk Pokerinin Kuralları

Türk pokeri Türkiye’de en çok oynanan ve Türkçe bilen oyuncular arasındaki en popüler türlerden bir tanesidir. Türk pokeri kuralları ve nasıl oynanır sorusuna gelince;

1.Türk pokeri 36 veya daha az kart ile oynanmaktadır. Tek bir iskambil destesinin yeterli olduğu 5 card draw poker türüdür. Her oyuncu için oyun başında 5 kart verilir ve en fazla 4 kart değiştirebilir.

2. Minimum 2 oyuncu ile oynanabilen bu oyun maksimum 5 oyuncu ile gerçekleştirilebilmektedir. Oyuncu sayısına bağlı olmak şartıyla küçük kartlar standart bir 52’lik desteden çıkarılır. 24 ile 36 arasında bir deste oluşturulur. Türk pokerinde kullanılan kartlar oyuncu sayısına göre değişmektedir.

3. Türk pokerinin diğer poker türlerinden birçok farkı bulunmaktadır. Bu farka dikkat ederek oyun gerçekleştirilmelidir. Türk pokerinde ellerin isimleri ve sıraları bulunmaktadır.

  • Bir floş bir fulden daha büyüktür. As kart bulunan destede floş yapabilmek tüm desteye göre daha zor olacaktır.
  • Aslar düşük kart olarak kent oluştururken oyunda kart sayısı baz alınarak destenin en alt katında bir küçüğünün değerini alabilir.
  • Eşitlik söz konusu olduğunda kartların renkleri eşitliği bozmak amacıyla kullanılmaktadır.

Türk pokerinde el sıralaması Türkçe isimleri ya da iki veya fazla oyuncunun aynı ölçümüne sahip olması durumunda bunların karşılaştırılması söz konusu olacaktır. Bu işlemin nasıl yapıldığı ile ilgili kurallar bulunuyor. Bu kuralları dikkatli incelemelisiniz.